Singapur

Złoty Jubileusz. 

Wyjące syreny i jeszcze głośniejsze niż zwykle śpiewy ptaków nadawane z ulicznych głośników przypomniały przechodniom na Orchards Blvd, że dzisiaj właśnie mija 50 lat, gdy Singapur wydalony został z Unii Malezyjskiej. Wtedy była to raczej dobrze rozbudowana wioska z niezłymi fortyfikacjami broniącymi Singapur od strony morskiej. Nie pomogły w czasie II Wojny Swiatowej, gdyż Brytyjczycy nie spodziewali  się ataku z lądu, a tak właśnie Japończycy zaskoczyli brytyjski Singapur. Po 1945 roku Singapur jako część Unii Malajskiej pozostawał niewielką wioską nad cieśninami Malakka i Singapurską z partyzanckimi wojnami i powstaniami przetaczającymi się przez półwysep Malezyjski, aby w sierpniu 1965 być wydalonym z Unii jako trudny partner. 

Wizerunek miasta na ponad 500 km kwadratowych, którym zachwyceni są turyści, inwestorzy i zdecydowana część mieszkańców to efekt pracy ostatnich 50 lat. Połączenie otwartości na inwestycje, niezwykle surowego prawa ( anegdoty o zakazie sprzedaży gumy do żucia czy karami za nie spuszczanie wody w toaletach publicznych są prawdziwe) , azjatyckiego etosu etycznej pracy dało efekt niespotykany w skali światowej. Nie oznacza to realizacji programu europejskiej  demokratyzacji, fragmentami Red Dot, bo tak często nazywany jest Singapur,  przypomina pejzaż zmian wprowadzonych premiera Orbana na Węgrzech, lecz efekt, nawet jeśli kontestowany przez część opinii publicznej, bo ograniczajacy prawa obywatelskie ( guma do żucia 🙂 , jest podziwiany na całym świecie.  Dodając, że dwa z trzech singapurskich Uniwersytetów znajdują się w pierwszej setce światowych uniwerytetów , Mefrom nie dziwi się,  że na każdym skrawku elewacji, mieszkańcy czy firmy manifestują swoją dumę bycia Singapurczykiem. 

   

   
Czy w Singapurze można się nudzić? Z pewnością tak, lecz przez kilka dni spędzonych  w Singapurze Mefrom nie doświadczył  tego uczucia. Miasto od dziesięcioleci inwestowało w zrównoważony rozwój gospodarki, transportu publicznego i możliwości miłego wydawania ciężko lub łatwo zarobionych pieniędzy. 

   
    
    
   

Kategorie: Singapur, Travel

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s